Son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz loft daire; bir binanın üst katı, tavan arası ya da çatı katı dairelerine verilen isimdir. Loft daire tek kat olabildiği gibi dubleks olarak da tasarlanabiliyor. Loft dairelerin tarihi 1970’li senelere dayanıyor. O yıllarda Amerika’da eski fabrika ya da depo gibi mekanlardan dönüşen yaşam alanları olarak ortaya çıkmıştı.

O yıllarda aslında loft daireler evsizlik problemine bir çözüm olarak tasarlanmıştı. Ancak beklenenin tam aksine, loft daireler için en fazla talep sanatçılardan geldi. Sanatçılar bu daireyi hem yaşam alanı hem de atölye olarak değerlendirdiler. Zamanla bu daireler apartmanların üst katında konumlanan daireler oldu.

Loft Daire Özellikleri Nedir?

Loft daire ilk başta fabrika ya da endüstriyel binaların dönüştürülmesi mantığıyla üretilmeye başlansa da günümüzde bambaşka bir tarzda alıcıların beğenisine sunuluyor.

Loft daireleri klasik dairelerden ayıran özellikler ise şunlardır;

  • Loft dairelerde genellikle bir asma kat bulunur.
  • Duvarlar klasik dairelere oranla çok daha azdır.
  • Bu daireler oldukça geniş tavanlara sahiptir.
  • Pencereler olabildiğince geniştir.
  • Yaşama alanı maksimum seviyede ayarlanmıştır.

Loft daireler genel olarak bu özelliklere sahip olsalar da bazı planlarda, bu özellikler değişiklik gösterebilir.

1+1 Loft Daire Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde insanların yaşam alanını, işini ve hobilerini tek bir çatı altında toplamak istemesi loft dairelere olan ilgiyi arttırmıştır. Bu amaçlarla aranan küçük ama kullanışlı daireler alıcıları loft daireler ile tanıştırmıştır. Yani loft dairelerde aranacak ilk kriter; alan küçük olsa dahi kullanışlı olmalıdır. Loft daire seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer konular ise şunlardır;

  • Konum: konum yalnızca loft dairelere has bir kriter değildir. Öyle ki tüm yaşam alanlarının konumu önemlidir. Bu konuda aranan özellikler kişiye göre değişir bu yüzden, loft dairenizi seçmeden önce konumunun size hitap edip etmediğini sorgulayın.
  • Alan genişliği: Bu konu loft daire seçiminde oldukça önemlidir. Duvarların az olması kullanım alanını arttırsa da dairenin belli bir genişliğe sahip olması gerekir. Bu konu da kişiye göre değişiklik gösterir. Bu sebeple daire ararken genişliği göz önünde bulundurmanız gereken bir özelliktir.
  • Tavan yüksekliği: Loft daireler klasik dairelere oranla daha küçük dairelerdir. Bu sebeple mekanın daha ferah olması için tavan yüksekliğine ihtiyaç vardır. Tavanın yüksek olması mekanı daha büyük gösterirken daha ferah ve rahatlatıcı olmasını sağlar.
  • Asma kat: Loft daireler genelde asma kata sahiptirler. Bu konu kişiye göre değişse de asma kat bulunan daireler yaşam alanını daha işlevsel kullanmanızı sağlar. Yatak odanızı veya çalışma odanızı bu sayede diğer mekanlardan ayırabilirsiniz.

Loft dairelerde genel olarak dikkat etmeniz gereken özellikler bunlardır. Tabi ki bu liste kişiselleştiği zaman daha fazla uzar. Bu sebeple her dairede olduğu gibi loft dairelerde de öncelikle ne gibi beklentileriniz olduğunu belirlemelisiniz.

Loft Daire İç Mekan Tasarımı

Farklı mimari yapılarıyla merak uyandıran loft daireler, iç mekan tasarımı ve dekorasyonlarıyla da oldukça ilgi çekiyor. Olabildiğince az duvara sahip olan bu dairelerin ilk göze çarpan detayı yer döşemeleri oluyor. Dairelerde genellikle farklı alanlarında doğal taşlar kullanılıyor. Ayrıca genellikle bu dairelerde, fonksiyonel ve şık mobilyalar tercih ediliyor. Yine paravanlar da loft dairelerde sıkça kullanılan objelerin başında geliyor.

Yorum Yap

Adres

Merkez : Ahmet Yesevi Mah. Harmandere Sok. Neo Flat Sit. No:2 D:29 Nilüfer/Bursa
Satış Ofisi : 23 Nisan Mh. Köroğlu Cad. Beydağ Park Sitesi No.1A/A Nilüfer / Bursa

Telefon

Tel :  0224 908 07 07 / 0224 908 09 09
Fax : 0224 908 01 11

E-Posta

info@voginsaat.com.tr

Uygulama & SEO => Yeşil SEO - ReklamVERSE © 2024 Tüm Hakları Saklıdır.

WhatsApp'tan yazın
1
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhaba,
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?